![]() |
| Iris Optikko perustettiin Vaasaan kesällä 2002. Uusi yritys tarvitsi toimivat ja laadukkaat kalusteet uusiin toimitiloihinsa.
Hirvelän puusepänliike oli tuttu entuudestaan yrittäjä Tuula Kamilalle monesta eri asiayhteydestä. Hän otti Hirvelään yhteyttä ja suunnitelmat "synkkasi" Pasin kanssa hyvin. Kamila tiesi, että Hirvelän puusepänliike tekee työnsä hyvin ja että heidän tuotteensa ovat hyvin laadukkaita.
Kalusteprojekti toteutettiin hyvin nopealla aikataululla. Pasi oli mukana myös tilasuunnittelussa. Tiloihin tehtiin työhuoneita ja lääkärin vastaanottotilat. Erikoisin seinämuodoin ja kulmin niistä saatiin mahdollisimman tilavat. Ratkaisut olivat yllätyksellisiä ja edelleen niiden tuomaa avaruutta ja toimivuutta kiitellään.
Koko projektin aikataulu suunnittelusta kalusteiden toimitukseen ja asennukseen toteutui erittäin sujuvasti. Kamila kuvailee yhteistyötä täydelliseksi; "Hirvelä tuli kun sovittiin ja projekti oli valmis kun sovittiin." Kalusteet ovat materiaaliltaan tammea. Isot pylväät on petsattu tummaksi ja niiden pinnassa on puun syyt korostettu esiin lasikuulapuhallus-menetelmällä. Myöhemmin kalusteita täydennettiin vapaasti seisovilla aurinkolasitelineillä. Asiakaspalvelutiskin yhteydessä olevissa kaapistoissa on myös pylväät otettu hyötykäyttöön. Niiden sisällä on säilytystilat.
Henkilökunta on edelleen hyvin tyytyväinen myymälän laadukkaisiin kalusteisiin, jotka koetaan myös ajattomiksi. Kaarevat muodot, joita on käytetty säästeliäästi toistuvat kalusteiden kaarevissa metallijaloissa. Nämä jalat tuovat huonekalumaista ilmettä julkiskalusteisiin tuoden lämpimän ja kodinomaisen vivahteen liikkeeseen. Tilassa oleva sohvapöytä on myös Hirvelän puusepänliikkeen tuotantoa.
Tilat ovat saaneet hyvin positiivista palautetta asiakaskunnan keskuudessa. Liike koetaan viihtyisäksi ja persoonalliseksi.
Kalusteet ovat olennainen osa liikkeen tunnelmaa ja sen identiteettiä. |